Trwałość implantów stomatologicznych

Pacjenci gabinetów dentystycznych, którzy zgłaszają się z powodu braków w uzębieniu, oczekują rozwiązań nie tylko estetycznych i funkcjonalnych, ale też trwałych. Jedną z coraz popularniejszych metod odbudowy ubytków są implanty stomatologiczne. Zabieg wszczepienia implantu polega na umieszczeniu w szczęce tytanowego wkrętu, do którego przytwierdzany jest łącznik, a następnie korona.

Trwałość implantów stomatologicznych oceniana jest bardzo pozytywnie, mogą one przetrwać nawet do kilkudziesięciu lat, jednak szczegóły zależą od indywidualnych uwarunkowań – stanu kości czy nawyków higienicznych danej osoby.

Osteointegracja jako ważny czynnik trwałości implantu.

Osteointegracja to nic innego, jak proces zrastania się tytanowego wkrętu z kością szczęki, tak aby mógł imitować korzeń zęba. Czas tej integracji wynosi kilka miesięcy, zazwyczaj od pół roku do dziewięciu miesięcy. Skuteczność procesu zależy między innymi od jakości i ilości tkanki kostnej pacjenta, poprawności wykonania zabiegu wszczepienia, użytych materiałów oraz takich czynników, jak dieta czy palenie wyrobów tytoniowych. W przypadku zaniku tkanki kostnej przeprowadzane są dodatkowe zabiegi rekonstrukcyjne, aby zapewnić implantowi lepszą trwałość.

Podsumowując, implanty uznaje się za trwałe uzupełnienia, których żywotność może sięgać nawet kilkudziesięciu lat. O tym, jak długo posłuży u danej osoby, decyduje kilka czynników – stan kości, nawyki higieniczne. Zazwyczaj nie ma potrzeby ingerencji przez naprawdę długi czas.

Leave a reply