Higiena stomatologiczna – Jak zachować białe zęby?

Jedna z części naszego ciała, która niestety nie jest w stanie samoistnie się regenerować to zęby. Po wypadnięciu mleczaków wyrasta nam zestaw stałych – jednych na całe życie. Warto dbać o nie każdego dnia, aby nie pojawiały się w nich ubytki, a ich estetyka została zachowana na długi czas. Mają one bowiem swój udział w tworzeniu pierwszego wrażenia wizualnego. W dzisiejszych czasach jednak tempo życia znacznie wzrosło i nie poświęcamy wystarczająco dużo uwagi na higienę stomatologiczną, a w diecie sporej części społeczeństwa znajdują się duże ilości cukru, kawy i herbaty. To może negatywnie wpływać na kondycję i wygląd uzębienia. Dowiedz się, jak zachować komplet białych zębów na dłużej.

Podstawowe zasady higieny stomatologicznej

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest oczywiście regularne mycie zębów, przynajmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Należy szczotkować je przez 2-3 minuty ruchami wymiatającymi oraz uwzględniać również mycie od wewnętrznej części, a także mycie języka i policzków od wewnętrznej strony. Szczególną uwagę zwróć na tylne zęby (przeznaczone do żucia), bo są najbardziej narażone na niedomycie i próchnicę.

Po szczotkowaniu należy wypłukać jamę ustną specjalnym płynem i oczyścić przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej. Warto stosować produkty z fluorem, który zapobiega osadzaniu się bakterii. Warto również pamiętać o odpowiednim doborze środków higienicznych – szczoteczce o odpowiedniej twardości oraz paście i płynie o nieszkodliwych składach. Jeśli masz protezę, również powinieneś dbać o higienę jamy ustnej. Myj protezę codziennie (najlepiej po każdym posiłku) i przechowuj ją w specjalnym pojemniku, nie w szklance z wodą, aby uniknąć rozwoju grzybów i bakterii, którym woda sprzyja.

Dieta a higiena stomatologiczna i utrzymanie białych zębów

Jeśli spożywasz dużo kawy, herbaty, wina oraz pokarmów, które mają tendencję do silnego barwienia, możesz spodziewać się utraty jasnego odcienia szkliwa. Jeśli chcesz utrzymać lepszą higienę jamy ustnej, zaleca się unikanie spożywania ich w nadmiernych ilościach. Palenie papierosów jest natomiast najbardziej szkodliwe nie tylko pod względem zdrowia, ale i estetyki jamy ustnej. Dym papierosowy jest trujący oraz pozostawia brązowy osad, którego bardzo trudno się pozbyć ze szkliwa. Rozwiązaniem w takich sytuacjach może być wybielanie przeprowadzone w gabinecie dentystycznym. Po takim zabiegu jednak będzie konieczne utrzymanie tzw. “białej diety” dla zachowania pożądanego efektu.

Leave a reply