Czym jest próchnica zębów – i jak jej zapobiegać?

Próchnica jest postępującą chorobą zębów, która nieleczona, prowadzi do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Przyczynę tego procesu stanowią znajdujące się w jamie ustnej bakterie, tworzące płytkę nazębną. Bakterie rozkładają pozostałości jedzenia, zwłaszcza cukry na kwasy, które następnie zmiękczają szkliwo. Następuje demineralizacja i stopniowe uszkodzenia tkanek zęba, od warstw zewnętrznych aż do zębiny i miazgi zębowej. W obszarze zajętym próchnicą tworzą się ubytki. Najbardziej narażone są trzonowce, powierzchnie między zębami oraz wzdłuż linii dziąseł. Choroba daje o sobie znać uporczywym bólem oraz nadwrażliwością na bodźce, na przykład ciepłe lub zimne pokarmy czy ucisk mechaniczny.

Profilaktyka próchnicy:

Na przebieg próchnicy znacząco wpływa sposób odżywiania, dlatego korzystnym jest ograniczenie spożycia węglowodanów. Po każdym słodkim posiłku zwiększa się prawdopodobieństwo uszkodzenia zębów. Ponieważ jednak całkowite wyeliminowanie cukru z diety jest mało prawdopodobne, podstawą ochrony zębów przed próchnicą pozostaje właściwa higiena jamy ustnej. Oznacza to, że zęby trzeba myć co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, przy użyciu pasty z fluorem. Do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych służą nici dentystyczne.

Ogromne znaczenie w zapobieganiu próchnicy ma również dieta. Należy spożywać produkty bogate w wapń (nabiał, warzywa), błonnik (jabłka, pomarańcze) czy witaminy z gruby B (pieczywo pełnoziarniste). Wymienione składniki odżywcze wpływają na utwardzenie szkliwa i pobudzają produkcję śliny, która pomaga oczyszczać zęby.

Oprócz codziennej profilaktyki trzeba pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, najlepiej raz na pół roku. Dentysta przeprowadzi profesjonalną higienizację jamy ustnej (między innymi usunięcie kamienia nazębnego), a w razie pojawienia się ubytków założy wypełnienia. Dzięki rozwojowi stomatologii w obecnych czasach można uratować wiele zębów, ale im wcześniej podejmiemy działania interwencyjne, tym większe szanse powodzenia.

Leave a reply