Jak wygląda leczenie kanałowe?
Czasem zdarza się, że próchnica zaatakuje miazgę zęba, doprowadzając do stanu zapalnego, manifestującego się dotkliwym bólem. W takich sytuacjach zachodzi konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego, zwanego też endodontycznym. Jest to rodzaj zabiegu stomatologicznego polegającego na precyzyjnym oczyszczeniu kanałów z zainfekowanej tkanki, zdezynfekowaniu, osuszeniu ich i hermetycznym zamknięciu poprzez wypełnienie materiałem światłoutwardzalnym. Na koniec zabezpiecza się również koronę zęba.
Leczenie kanałowe było kiedyś owiane złą sławą, ale w obecnych czasach, dzięki postępowi technologicznemu, procedura uległa znacznemu skróceniu i uproszczeniu. Zabieg wykonuje się z użyciem mikroskopu, który pozwala uzyskać kilkukrotnie powiększony i dokładny obraz kanału i wykonać nawet bardzo skomplikowane czynności. Dentysta stosuje również znieczulenie miejscowe, aby zminimalizować ból i dyskomfort odczuwany przez pacjenta, ponieważ miazga zębowa jest silnie unerwiona.
Przebieg leczenia kanałowego:
Przed zabiegiem trzeba wykonać zdjęcie zębowe RG lub CBCT (tomografię stożkową), które pozwoli lekarzowi precyzyjnie ocenić stan zęba oraz długość i ukształtowanie korzeni. Sama procedura trwa od jednej do kilku godzin, w zależności od indywidualnych uwarunkowań.
Endodoncja to zatem nic innego jak nieco bardziej zaawansowane leczenie dentystyczne, stosowane w przypadku, gdy próchnica zaatakowała głębsze warstwy zęba. Ma na celu zachowanie zęba i poprzez zamknięcie kanału chroni przed przyszłymi infekcjami.
Zaniedbane zapalenie miazgi zębowej może spowodować przykre konsekwencje: martwicę, zapalenie ozębnej, okostnej oraz powstanie ropnia. Szybka interwencja dentystyczna pozwala uratować ząb, pozbyć się bólu i przywrócić mu dawną funkcjonalność.
Leave a reply