Gabinet Dentystyczny DentalMed - logo
  • 21 GRU 15
  • 0
  Piaskowanie zębów u higienistki jako oddzielny zabieg

  Piaskowanie zębów u higienistki jako oddzielny zabieg

  Jeśli uważasz, że czyszczenie zębów szczoteczką i pastą do zębów to wystarczający sposób, aby zachować higienę jamy ustnej to niestety jesteś w błędzie. Naturalną sprawą jest, aby przynajmniej dwa razy w roku zgłaszać się do stomatologa na kontrolę stanu uzębienia. Regularne wizyty pozwolą na szybką reakcję na pojawiające się ubytki.

  Oprócz spotkań kontrolnych i codziennych czynności, warto również zainteresować się zabiegami dentystycznymi wykonywanymi przez higienistkę stomatologiczną, które pomagają utrzymać zdrowie jamy ustnej m.in. scalingiem, piaskowaniem, polerowaniem. Wśród tych zabiegów szczególnie pomocne okazuje się piaskowanie jako element profilaktyki zapaleń dziąseł i utrzymywania estetycznego uśmiechu.

  Usuwanie osadów i przebarwień piaskiem dentystycznym

  W gabinetach stomatologicznych część zabiegów dentystycznych spoczywa na higienistkach stomatologicznych. To one, jako wykwalifikowane osoby z wiedzą i praktyką, odciążają stomatologów w niektórych pracach – wykonują wstępne badania diagnostyczne, dobierają środki do pielęgnacji jamy ustnej do potrzeb pacjenta, a także odpowiadają za scalling, piaskowanie i inne zabiegi stomatologiczne. Scalling to usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Emitowane przez niego ultradźwięki rozkruszają kamień nad i poddziąsłowy.

  Po scallingu zwykle wykonywane jest właśnie piaskowanie. To z kolei zabieg polegający na usuwaniu płytki nazębnej, osadów i przebarwień z powierzchni zębów. Do tego zabiegu używa się specjalnego urządzenia – piaskarki – wykorzystującej proszek zwany również piaskiem dentystycznym, sprężone powietrze i wodę. Piaskowanie zębów pozbawia pacjenta również kamienia nazębnego, ale w mniejszym stopniu niż scalling, dlatego zwykle występuje jako uzupełnienie tej czynności.

  Piaskowanie zębów dla zdrowia dziąseł

  Usuwanie płytki nazębnej jest konieczne dla utrzymywania właściwej higieny jamy ustnej, ponieważ bakterie, które wchodzą w skład płytki nazębnej powodują zapalenia dziąseł, parodontozę i przyczyniają się do powstawania ubytków próchnicowych. Z uporczywą płytką nazębną w trudnodostępnych miejscach zwykła szczoteczka sobie nie radzi. Pomaga tutaj właśnie piasek pod ciśnieniem. Piaskowanie polecane jest przede wszystkim osobom pijącym znaczne ilości mocnej herbaty i kawy.

  Do powstawania przebarwień na zębach przyczynia się również palenie papierosów – palacze zatem również powinni zgłaszać się regularnie na piaskowanie zębów – regularnie czyli co kilka miesięcy. Osoby noszące aparat ortodontyczny muszą szczególnie dbać o higienę jamy ustnej – piaskowanie zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej w okolicach styku aparatów z zębami. Taki zabieg jak piaskowanie wykonywany jest także przed rozpoczęciem procesu wybielania zębów. Stomatolodzy zalecają piaskowanie raz do roku – w ramach profilaktyki chorób dziąseł i zębów. Zabieg jest bezbolesny i nieszkodliwy dla tkanek.

  Komu odradzać piaskowanie zębów

  Piaskowanie zębów nie może być wykonywane na pacjentach z uczuleniem na substancje wykorzystywane w zabiegu. Na przeprowadzenie zabiegu nie pozwala również stan zapalny dziąseł i jamy ustnej, zaburzenia czynności płuc oraz bolesność błony śluzowej jamy ustnej. Wstępną diagnozę przeprowadzi lekarz lub higienistka stomatologiczna, która oceni czy pacjent może przejść zabieg piaskowania.

  Do przeprowadzenia scallingu i piaskowania również potrzebne są odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które posiada higienistka. Nie należy martwić się tym, że zabiegu nie przeprowadza lekarz. Profesjonalizm i precyzja z jaką higienistki stomatologiczne wykonują zabiegi to klucz do udanego zabiegu. A scalling, piaskowanie mogą stanowić wstęp do dalszego leczenia pacjenta – lakowania, lakierowania i fluoryzacji składających się na pełen pakiet zdrowotny jamy ustnej.

  Leave a reply →