Naprawa protezy? Tylko u specjalisty!

Protezy zębowe służą uzupełnieniu lub odbudowie brakującego uzębienia. Nie powstają w nich ubytki próchnicowe, jednakże w wyniku codziennego użytkowania lub niewłaściwej pielęgnacji mogą ulec uszkodzeniu. Jak wygląda naprawa protezy oraz dlaczego absolutnie nie powinniśmy się sami za to brać?

Jak dbać o protezę, aby służyła przez lata?

Protezy zębowe dzielimy na stałe (korony porcelanowe oraz mosty na podbudowie metalowej lub bezmetalowej) i ruchome (uzupełnienia akrylowe, szkieletowe, nylonowe i inne). Oba ich rodzaje mają ten sam cel: pomoc w zrekonstruowaniu braków zębowych, a tym samym przywrócenie pacjentowi komfortu życia.

Protezy zębowe często określa się jako „trzecie zęby” i powinniśmy o nie dbać, by służyły nam przez lata. Oznacza to właściwe obchodzenie się z nimi, a przede wszystkim systematyczne i dokładne oczyszczanie. Informacje na temat używania oraz pielęgnacji protez lekarz przekazuje zawsze podczas odbioru gotowego uzupełnienia.

Problem w tym, że nie zawsze pamiętamy o wskazaniach. Stosujemy niewłaściwe, czyli zbyt agresywne środki do ich oczyszczania lub zapominamy o regularnym czyszczeniu protezy. Nie przestrzegamy także zaleceń dotyczących diety – sięgamy po twarde pokarmy, owoce z drobniutkimi pestkami itp.

Wszystkie te z pozoru drobne zaniedbania mogą doprowadzić z czasem do uszkodzenia protezy. Może ona ulec pęknięciu. Inne możliwe uszkodzenie protezy to utrata wstawionego zęba lub odłamanie klamry.

Gdy jednak dojdzie do jej uszkodzenia, nie należy samodzielnie podejmować prób naprawy. Dlaczego? Nieumiejętna manipulacja przy protezie może oznaczać dalsze jej uszkodzenie. Po drugie: nasze naprawy mogą doprowadzić do stałej deformacji, co z kolei może pociągnąć za sobą niekorzystne zmiany w uzębieniu. Nieprawidłowo naprawiana proteza może też zagrozić zdrowiu naszej jamy ustnej oraz wywołać liczne dolegliwości, takie jak bóle głowy czy kręgosłupa. Ponadto samodzielne próby naprawienia protezy stomatologicznej niosą za sobą dużo większe koszty prawidłowej odbudowy, a nawet konieczność wykonania nowego uzupełnienia.

Jak wygląda naprawa protezy?

Jeśli zauważymy, że nasza proteza uległa uszkodzeniu, niezwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty. Najodpowiedniejszym do tego celu miejscem jest laboratorium protetyczne wyspecjalizowane w naprawach protez każdego rodzaju. W pracowni protetycznej technik sprawnie wykona naprawę uszkodzonej protezy. Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego DentalMed w Warszawie przy ul. Hożej, gdzie w profesjonalnej pracowni protetycznej specjaliści przeprowadzą naprawę protez. Polecamy także inne usługi protetyczne realizowane przez nasz gabinet. Szeroką ofertę znajdą Państwo na stronie naszej pracowni protetycznej.

Profesjonalna naprawa protezy odbywa się w miarę szybko i przy użyciu materiału, z którego pierwotnie została wykonana. Specjalistyczne laboratorium protetyczne świadczy naprawy protez zębowych w pełnym zakresie, co oznacza w praktyce następujące czynności:

  • usuwanie pęknięć czy złamań – przy wykorzystaniu specjalistycznych materiałów najwyższej jakości, co zapewnia trwałe połączenie elementów;
  • naprawa mostów i koron oraz usuwanie powstałych odprysków bez konieczności ich zdejmowania.

W przypadku pęknięcia protezy częstą praktyką jest jej wzmacnianie. Odbywa się to poprzez montaż specjalnej siatki w górnej protezie lub metalowego łuku wtapianego w akryl. Dzięki temu pacjent zyskuje pewność, że nawet gdy dojdzie do ponownego pęknięcia, proteza nadal będzie pełniła swoją funkcję.

Każda z usług naprawczych wykonywana jest niezwykle precyzyjnie i szybko. Oznacza to zazwyczaj, że pacjent może odebrać naprawioną protezę  tego samego dnia.

Leave a reply