Jak wybrać dobry gabinet stomatologiczny?

Szybko, bezboleśnie, a przy tym miło i bez strachu – właśnie tak może przebiegać wizyta u stomatologa. Warunek jest jeden – wybór właściwego gabinetu stomatologicznego. Wbrew pozorom, to niełatwe zadanie. Podpowiadamy, jakie cechy powinien spełniać dobry gabinet stomatologiczny i czym kierować się przy jego wyborze.

Dlaczego boimy się dentysty?

Wizyta u dentysty to doświadczenie, którego niektórzy z nas starają się uniknąć za wszelką cenę. Ten irracjonalny strach oraz szereg towarzyszących mu objawów, znalazł już swoją nomenklaturę w psychologii i określany jest jako dentofobia.

Z czego to wynika? Podłoże takiej reakcji stanowią często złe doświadczenia z przeszłości oraz strach przed bólem. Przeważnie jednak, obawa ta jest wynikiem wiary w ugruntowany stereotyp związany z bolesnym leczeniem zębów.

Nie taki stomatolog straszny…

Warto spojrzeć na gabinet dentystyczny oraz na stomatologa jak na lekarza. To on postawi diagnozę i przeprowadzi przez proces leczenia. Co więcej, współczesna stomatologia odbiega zarówno technologią, jak i wykorzystywanymi preparatami od tej sprzed dwóch – trzech dekad. Oferuje ona sprawdzone metody leczenia oraz, co dla większości pacjentów niezwykle ważne, skuteczne metody znieczulania. W nowoczesnym i przyjaznym pacjentom gabinetom stomatologicznym, na przykład w warszawskim gabinecie DentalMed przy ul. Hożej, przykłada się dużą uwagę do bezbolesnego leczenia zębów.

Warto dodać, że dzisiejszy stomatolog to osoba przygotowana do pracy ze zestresowanym pacjentem. Dlatego też, współczesny dentysta to zazwyczaj lekarz wzbudzający zaufanie pacjenta. Na pozytywny wizerunek tej profesji składa się kompleksowe podejście do klienta oraz pełen profesjonalizm, które wpływają pozytywnie na relacje pacjent – lekarz. Dodatkowym atutem stomatologa jest także okazywanie cierpliwości oraz doinformowywanie pacjenta odnośnie przeprowadzanego zabiegu.

U dentysty jak w domu

Dobry gabinet stomatologiczny to przede wszystkim miejsce przyjazne pacjentowi. Ważnym wyznacznikiem w tej kwestii jest już samo podejście recepcjonistki. Nie bez znaczenia jest też fakt, że gabinet oferuje, podobnie jak DentalMed, wizyty adaptacyjne adresowane głównie do najmłodszych pacjentów. Taki gabinet powinien też zapewniać zarówno komfort w czasie oczekiwania na wizytę, jak i w trakcie jej samego przebiegu.

Czystość

Wybierając dobry gabinet dentystyczny, należy także wziąć pod uwagę kilka zasadniczych cech takiego miejsca. Po pierwsze – sterylność i czystość. Dotyczy to nie tylko samego gabinetu zabiegowego, ale również rejestracji. Opróżnione kosze na śmieci, czyste: podłoga i krzesła w poczekalni, a w samym gabinecie brak śladów poprzedniej wizyty z góry wywołują w pacjencie pozytywne skojarzenia i poczucie bezpieczeństwa.

Kompetencje i sprzęt

Po drugie – nowoczesny sprzęt. Gabinet wyposażony w tego typu urządzenia, które dodatkowo lśnią czystością, wzbudzają w pacjencie poczucie profesjonalizmu i kompleksowości usług oferowanych przez placówkę.

Oczywiście, nowoczesne wyposażenie gabinetu nie jest gwarancją najwyższej jakości usług. To warto sprawdzić szukając opinii na temat wybranego gabinetu wśród jego klientów (na przykład w internecie na specjalistycznych forach). O kompetencjach świadczą także certyfikaty z przebytych przez stomatologa specjalistycznych szkoleń, które często, w formie dyplomów umieszczone są na ścianach gabinetu oraz informacje o posiadanych przez personel specjalizacjach.  

Nie bez znaczenia dla właściwego odbioru gabinetu jest też asystentka, która powinna sprawiać wrażenie osoby opanowanej, kompetentnej i pomocnej.

Wybierając gabinet dentystyczny warto kierować się takimi jego walorami, jak:

  • Bogate doświadczenie zatrudnionych w nim lekarzy – co mogą potwierdzić lata obecności na rynku usług stomatologicznych

 

  • Potwierdzona wysoka jakość oferowanych usług – za czym stoi zespół dobrze przygotowanych specjalistów (stomatolodzy, higienistki, asystenci i technicy), certyfikaty z przebytych szkoleń, specjalizacje itp.

 

  • Szeroki wachlarz oferowanych usług – dzięki czemu pacjent ma poczucie, że przyjmujący go lekarz zadba kompleksowo o stan jego uzębienia

 

  • Gwarancja poczucia bezpieczeństwa wzrastająca z każdą następną wizytą – potęgują ją dbałość personelu o miłą i przyjazną atmosferę

Zapewnienie o bezbolesnych zabiegach – na wyposażeniu takiego gabinetu powinny znajdować się: wysokiej jakości środki znieczulające, nowoczesny sprzęt medyczny, dobre przygotowanie specjalistów oraz materiały wysokiej jakości.

Leave a reply