Co to jest diastema? i jak się leczy diastemę? – prosty zabieg chirurgiczny

Piękny, biały uśmiech i równe, zadbane zęby są świadectwem zdrowia, wpływają też na naszą wysoką samoocenę i dobre samopoczucie. Bywa jednak, że diastema występująca między zębami powoduje dyskomfort i jest przyczyną kompleksów. Jak ją trwale usunąć?

Czym jest diastema?

Diastema jest przerwą między zębami siecznymi przyśrodkowymi, czyli pomiędzy górnymi jedynkami. W wielu przypadkach stanowi jedynie problem natury estetycznej. Może ona jednak także prowadzić do licznych problemów, w tym: wad zgryzu, kłopotów z mową (często pojawia się seplenienie świszczące występujące podczas wymawiania głosek dentalizowanych – ś, ź, ć, dź; s, z) oraz chorób przyzębia.

Warto również wiedzieć, iż diastema staje się wadą zgryzu dopiero w sytuacji, gdy przekracza szerokość 2 mm, podczas gdy węższa jest jedynie cechą uzębienia, której nie trzeba korygować.

Bywa, iż jej usunięcie podyktowane jest nie tylko względami estetycznymi, ale i medycznymi. Osoby posiadające diastemę często zadają sobie pytanie, jak ją trwale usunąć bądź zminimalizować.

Medycyna wskazuje na kilka rodzajów diastemy, wśród których wyróżnić należy diastemę równoległą, występującą w sytuacji, gdy rozsunięte zęby (jedynki) są ustawione do siebie równolegle, diastemę zbieżną – gdy dolne końcówki zębów są skierowane do siebie i rozbieżną, w której końcówki kierują się od siebie.

Ponadto lekarze dentyści i ortodonci wskazują podział diastemy ze względu na przyczynę jej powstania.

Zgodnie z tym założeniem dzielimy ją na:

  • prawdziwą – powstałą w wyniku przerostu bądź niskiego przyczepu wędzidełka wargi górnej;
  • rzekomą – powodem jej powstania jest brak lub zmniejszony rozmiar siekaczy bocznych (tak zwana hipodoncja) bądź zęby nadliczbowe (tak zwana hiperdoncja);
  • fizjologiczną – występuje pomiędzy 7. a 9. rokiem życia dziecka i pojawia się przed wyrżnięciem zębów siecznych bocznych stałych. Jeśli szczelina nie przekracza 2 mm, nie wymaga specjalistycznej ingerencji lekarskiej.

Leczenie diastemy

Współczesna stomatologia estetyczna i ortodoncja dają szereg możliwości korekcji wad zgryzu.

W przypadku diastemy prawdziwej lekarze zalecają podcięcie wędzidełka oraz założenie aparatu ortodontycznego w celu zamknięcia szczeliny międzyzębowej. W naszym Gabinecie Stomatologicznym DentalMed wykonujemy między innymi chirurgiczne zabiegi podcięcia wędzidełka pod okiem wysoko wykwalifikowanych lekarzy specjalistów.

Czas leczenia (zamykania) diastemy prawdziwej jest różny i w dużej mierze zależny od szerokości przerwy oraz od wieku pacjenta. Specjaliści zatrudniani w naszej placówce gwarantują najwyższej jakości usługi oraz kompleksową obsługę także w zakresie chirurgii stomatologicznej.

W przypadku diastemy równoległej koryguje się jedynie przerwę między jedynkami przekraczającą szerokość 2 mm, węższa nie wymaga korekcji ortodontycznej.

Osoby chcące usunąć diastemę zbieżną muszą liczyć się z koniecznością założenia stałego aparatu ortodontycznego. Natomiast przy diastemie rozbieżnej specjalista zaleci leczenie przy pomocy aparatu ortodontycznego zdejmowanego.

W procesie zamykania diastemy powstałej na skutek braków w uzębieniu stosuje się implanty, natomiast jeśli defekt ten wywołały zęby nadliczbowe, konieczna jest ich ekstrakcja. Dopiero po niej lekarz przystąpi do zsunięcia jedynek – czy to za pomocą płytki akrylowej ze skręcaną śrubą – w przypadku diastemy równoległej oraz rozbieżnej, czy aparatu stałego – w przypadku diastemy zbieżnej.

Szpara między zębami powstała na skutek czynników fizjologicznych nie wymaga leczenia i po wyrżnięciu się zębów ulega samoistnemu zamknięciu.

Inne metody leczenia diastemy

Dobrą metodą na likwidację szczeliny międzyzębowej jest założenie licówek. Jest to metoda szczególnie polecana osobom niecierpliwych, które nie chcą długo czekać na spodziewane efekty. Aparaty ortodontyczne wprawdzie są skuteczne, jednak na rezultaty ich działania trzeba poczekać – bywa, że nawet rok. Licówki pozwalają na szybkie zamknięcie diastemy. Podczas zabiegu na zęby nakleja się porcelanowe płytki o grubości około 0,5 mm. Przed tą czynnością należy przygotować zęby poprzez ich delikatne zeszlifowanie.

Inną znaną i powszechnie stosowana metodą na pozbycie się defektu uzębienia w postaci szpary między jedynkami jest bondingpolegający na użyciu kompozytu w celu zamaskowania szczeliny. Zabieg łudząco przypomina zakładanie plomby – ząb jest wytrawiany demineralizującym kwasem, po czym stomatolog nakłada na jego powierzchnię kompozyt. Ostatnim krokiem jest nadanie zębom odpowiedniego kształtu przy użyciu specjalistycznych dysków.

Leave a reply